5 korzyści prowadzenia ekologicznych upraw

ekologiczne uprawy, eko, wspólnota, środowisko

Na producentów ekologicznych surowców żywnościowych czeka wiele wyzwań, pomimo tego taka polityka produkcyjna łączy się również z wieloma korzyściami z zakresu zdrowia, etyki, środowiska oraz ekonomii. Jest to rolnictwo zrównoważone, w którym przeprowadzane zabiegi są naturalne mające na celu podnoszenie jakości gleby, zmniejszając dzięki temu ryzyko niebezpieczeństw. W tym artykule poznacie pięć korzyści rolnictwa ekologicznego.

Jakość nie ilość

Wysoko jakościowe plony przynoszą zysk. Mniejszy areał nie jest problemem, ponieważ produkty ekologiczne są droższe, co jest oczywiste gdyż oferowane produkty są bezpieczne i wysokiej jakości. Konsumenci świadomie wybierają produkty spożywcze jak i rolne uwzględniające dobrostan zwierząt, odpowiedzialne zarządzanie zasobami naturalnymi , ochronę różnorodności biologicznej oraz wysoko jakościową żywność. Nawożenie oraz ochrona roślin opiera się na naturalnych procesach bądź dedykowanych środkach posiadających certyfikaty ekologiczne co wpływa na bezpieczeństwo surowców.

O jednym z nich mówiliśmy w jednym z poprzednich artykułów https://rolnictwoprecyzyjne.eu/blog/kampania-promocyjna-triplus-aloe-vera/.

food, jedzenie, znajomi, rodzina, wspólne jedzenie, zdrowe jedzenie.

Wysoki popyt

Świadomość konsumentów znacznie wzrosła w porównaniu z poprzednimi latami. Duży wpływ ma wzrastający poziom wiedzy o ochronie środowiska oraz bezpieczeństwie żywności. Wszyscy wiemy jak ważne jest zdrowie, które buduje to co mamy na talerzu. Chroni nas to przed chorobami i przedłuża życie dlatego też coraz więcej osób decyduje się na świadomy wybór produktów ekologicznych. Nawet obecny kryzys gospodarczy nie zmniejszył ich popytu, konsumenci chcą bezpiecznej żywności i są w stanie zapłacić więcej za eko produkty.

Ochrona środowiska

Prowadząc gospodarstwo ekologiczne dbamy zarówno o innych jak i o siebie.  Żyjemy wszyscy na tej samej planecie, o którą wspólnie musimy dbać. Bardzo ważnym aspektem są owady (najbardziej zapylające trzmiele i pszczoły miodne) , które mają ogromny wpływ na działanie ekosystemu. Bez nich rośliny nie będą rodzić owoców co dla nas będzie tragiczne w skutkach.

Stosowanie chemicznych środków  niebezpiecznych dla owadów zapylających w nadmierny sposób (również  środki ochrony roślin w trakcie kwitnienia) oraz intensyfikacja rolnictwa powoduje  zmniejszanie się ich ilości. Stosując środki bezpieczne dopuszczone do rolnictwa ekologicznego nie przyczyniamy się do tego zjawiska. Jak informuje gov.pl gdy wymrą pszczoły przeżyjemy zaledwie  4 lata !

pszczoła, eco, bee
Spadek liczebności owadów zapylających już dziś powoduje straty w sektorze produkcyjnym i medycznym, ma także fatalne skutki dla środowiska. Te maleńkie owady mają ogromny wkład w funkcjonowanie całego ekosystemu. ~` gov.pl

Zdrowa gleba

Przy szeroko rozwiniętej chemizacji rolnictwa pojawia się znaczny problem z glebą, która w skutek chemicznego nawożenia wyjaławia się. Gleba jako podstawa upraw wymaga troski i pielęgnacji. Znajomość klasy gleby wskazuje co najlepiej będzie na niej rosło a zabiegi jakimi jest poddawana wpływają na jej potencjał. Długoterminowo używając chemicznych rozwiązań obniżamy go, wyzbywając ją z substancji mineralnych, zaburzając jej florę bakteryjną oraz pozbywając się próchnicy. Kiedy będzie ona bezwartościowa spowoduje ogromne straty. Dlatego zachowanie równowagi biologicznej pozytywnie wpływa na  jej żyzność i zysk. Wraz ze wzrostem jakości gleby zmniejsza się liczba zagrożeń jakie mogą zniszczyć plony.

rośliny, sadzenie, grupa, ekologia

Wysoka samowystarczalność

Rolnictwo ekologiczne opiera się na obserwacji natury i przeprowadzaniem zabiegów w zgodzie z nią, dąży do samowystarczalności paszowo nawozowej. Oznacza zamknięcie obiegu materii na skutek równoważenia hodowli zwierzęcej z produkcją roślinną. Cykle same regulują się pobierając surowce z naturalnego ekosystemu co tworzy wysokojakościowe surowce żywnościowe. Przykładami są:

  • Ponowne wykorzystywanie zasobów,
  • Żyzna gleba niewymagająca dużych nakładów,
  • Uwzględnienie cyklów przyrody w produkcji,
  • Dopasowanie odmian do warunków,
  • Zbieranie deszczówki,
  • Zwiększanie różnorodności biologicznej.
ziemia, dbanie o glebe, rośliny, gleba
Źródło:
https://www.gov.pl/web/srodowisko/bez-pszczol-przezyjemy-najwyzej-4-lata 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *