Wyobrażając sobie jak wyglądałoby rolnictwo w pełni zoptymalizowane można pomyśleć o gospodarstwie, które nie potrzebuje ingerencji człowieka. Komfort i kontrola nad wszystkimi czynnościami na polu, oszczędność czasu i większa dokładność zabiegów to cel, który wielu Rolników chciałoby osiągnąć. W tym przypadku na przeciw wychodzi sztuczna inteligencja i robotyka, która jest w stanie stworzyć idealne gospodarstwo z wysoką wydajnością bez względu nawet na warunki atmosferyczne.
W ciągu następnej dekady oczekuje się, że rolnictwo, które znamy, zostanie zrewolucjonizowane za pomocą samobieżnych ciągników i robotów, które mogą wykonywać czasochłonne zadania wykonywane obecnie przez ludzi.
Pojawiają się pomysły, że duże ciągniki można zastąpić samobieżnymi autonomicznymi narzędziami, takimi jak opryskiwacze do upraw rzędowych, sadów i winnic. Autonomiczne pojazdy do wysiewu, z precyzyjną dokładnością zaaplikują nasiona nie powodując strat. Maszyny zbiorą tylko dojrzałe owoce i warzywa. System nawadniania rozprowadzi wodę zgodnie z potrzebami upraw. To tylko kilka możliwości jakie oferuje autonomiczne rolnictwo, które cały czas rozwija się ukazując nam coraz to nowe produkty.
Jednocześnie postęp w technologii samodzielnego prowadzenia pojazdów – w tym zarówno w zakresie wykrywania obiektów za pomocą systemów wielokamerowych, jak i technologii radarowej i lidarowej – może pomóc przyspieszyć i obniżyć koszty opracowywania autonomicznych maszyn rolniczych.
Sprzedaż głównych maszyn rolniczych stale spada w obliczu niskich cen upraw ale stale obecna potrzeba kontrolowania kosztów gospodarstw i zwiększania produkcji ostatecznie doprowadzi rolników do przyjęcia autonomicznych technologii.
Specyfika jazdy autonomicznej nie ogranicza się do dużych maszyn rolniczych. Pojawia się również zainteresowanie mniejszymi ciągnikami i robotami rolnymi, które mogą jednocześnie wykonywać operacje, zmniejszając koszty gospodarstwa.
Plusem małych maszyn jest ich niska waga dzięki czemu nie zwiększają zagęszczenia gleby w trakcie pracy, co jest dziś problemem w przypadku ciężkich maszyn ciągnikowych, które przyczyniają się nawet do zmniejszania plonów. Jakiś czas temu pisaliśmy o robocie do usuwania chwastów firmy Small Robot Company, który jest świetnym przykładem takiego rozwiązania.
https://rolnictwoprecyzyjne.eu/blog/przelom-w-walce-z-chwastami/
Autonomiczne zbiory
Takie uprawy jak truskawki czy świeże pomidory charakteryzują się swoją kruchością która wymagają delikatnych zabiegów, przy których sprawdza się praca ręczna. Obecnie przemysł nowoczesnych technologi pracuje nad inteligentnymi maszynami w zakresie automatyzacji tego typu zbiorów.
Na zeszłorocznej Agritechnice firma Grimme przedstawiła autonomiczny pojazd do zbierania batatów, które są dość wymagające ze względu na dużą ilość cukrów powodujących ich kruchość. Na całym świecie babataty zbierane są ręcznie natomiast ten kombajn jest w stanie zrewolucjonizować ten przemysł.
Część autonomicznych rozwiązań jest już dostępna. Wiele maszyn jest również w fazie projektowania lub testów. Cieszy nas fakt, że takie rozwiązania stają się bardziej przystępne. Przyszłość przyniesie nam jeszcze więcej możliwości. W kolejnym artykule przybliżymy Państwu temat autonomicznego sterowania.