W pierwszej części serii artykułów dotyczących biologizacji gleby mówiliśmy czym właściwie jest oraz dlaczego jest to tak ważne zagadnienie, patrząc na skutki stosowania syntetycznych pestycydów na przestrzeni lat aby zwiększyć plony. Degradacja gleby i środowiska nie nastąpiła nagle, potrzebne były do tego lata praktyk niezgodnych z naturą. Teraz rolnicy wracają do korzeni, czyli do zabiegów naturalnych które są również skuteczne i opłacane. Zapraszamy do części pierwszej jeżeli jeszcze się z nią Państwo nie zapoznali.
https://rolnictwoprecyzyjne.eu/blog/znaczenie-biologizacjii-gleby-we-wspolczesnym-rolnictwie-cz-1/
Degradacja gleb ceną zapewnienia żywności ?
Coraz więcej dowodów naukowych wykazuje, że twierdzenie iż degradacja gleb jest ceną zapewnienia wyżywienia zwiększającej się liczby populacji jest błędne. Najczęściej takie zdanie mają zwolennicy rolnictwa przemysłowego, natomiast zostało ono obalone licznymi badaniami. Które ukazały, że zrównoważone praktyki rolnicze mogą być równie opłacalne jak i urodzajne. Natomiast kompleksowe zmniejszenie zużycia agrochemikaliów i nawozów przy jednoczesnej stymulacji aktywności fauny i flory glebowej jest jak najbardziej możliwe. Powrót na naturalnych sposobów jest odpowiedzią na wiele współczesnych problemów rolnictwa.
Biologizacja rolnictwa: zastosowanie praw biologicznych
rządzących procesami zachodzącymi w organizmach żywych
w rolnictwie [Słownik jęz. polsk. PWN, PITiWN]
Rolnictwo zrównoważone
Aspekt środowiskowy zrównoważonego rolnictwa oznacza korzystne zarządzenie naturalnymi systemami i zasobami dla działania gospodarstwa. Obejmuje budowanie i utrzymywanie zdrowej gleby, rozsądne gospodarowanie wodą oraz dbanie o różnorodność biologiczną. Dodatkowo ważnym aspektem jest minimalizowanie zanieczyszczeń powietrza, wody i klimatu. Jednym z kroków do zrównoważenia rolnictwa jest biologizacja gleby.

Zrównoważone rolnictwo wytwarza zdrową żywność po
cenach przystępnych dla konsumentów, dba o środowisko
naturalne, traktuje pracowników i zwierzęta przyzwoicie,
zapewnia żywotność ekonomiczną gospodarstwa, wzbogaca
krajobraz oraz chroni cenne ekosystemy i różnorodność
biologiczną z korzyścią dla społeczności wiejskiej.
[Broszura KE „Zrównoważone rolnictwo..
Jak biologizacja gleby wpływa na suszę?
Susza dla rolnika jest dużym wyzwaniem, z którym musi się mierzyć coraz częściej. Nie jest to jedyne zagrożenie, które czeka na uprawy a są to owady, roztocza, choroby, chwasty, szkodniki jak i warunki atmosferyczne takie jak mróz czy upał. Natomiast oczywiste jest, że występuje wiele odmian, z wysoką tolerancją na suszę, ale przede wszystkim to jakość gleby oraz jej chłonność jest znacząca przy uprawie. Oznacza to, że kiedy gleba jest odpowiednio nawożona i znajduje się w niej życie – czyli mikroorganizmy – ma ona właściwości magazynowania wody i zmniejszania strat. To właśnie próchnica jest istotnym elementem zdrowej ziemi o chłonnych właściwościach. Jej zwiększenie zapewni naturalne ograniczenie negatywnych skutków suszy. Celem biologizacji jest namnażanie mikroorganizmów aktywnych aby poprawić żyzność gleby, wspomóc w trakcie suszy oraz zaspokoić potrzeby roślin.
Życie w glebie zależy od wilgotności. Przy jej niedoborach ograniczone może zostać oddziaływanie wielu drobnoustrojów, które uczestniczą np. w procesach próchnicotwórczych, w stymulacji wzrostu roślin, albo rozkładaniu pozostałości środków ochrony roślin. Ponadto susza zwiększa degradację wietrzną i wodną gleby.
Dr hab. inż. Paweł K. Bereśwywiad Andromedy Wróbel
Jaki nawóz naturalny wybrać?
Jak pisaliśmy wcześniej to właśnie ilość próchnicy decyduje o przetrwaniu roślin podczas suszy jak i podczas innych niekorzystnych warunków atmosferycznych. Naturalny nawóz organiczny Triplus Aloe Vera składający się w 80% z organicznego aloesu wpomaga wytwarzanie próchnicy w glebie. Posiada naturalne związki fitochemiczne i polisacharydy pochodznia roślinnego. Zawarte składniki odżywcze są niezbędne do wzrostu roślin takie jak funkcjonalne mikroorganizmy, kombinacje bakteri i grzybów, które poprawiają jakość i zasobność gleby. Preparat ten przede wszystkim zawiera wszystkie znane ze swoich dobroczynnych właściwości substancje zawarte w aloesie dzięki czemu wzmacnia rośliny czyniąc je bardziej odpornymi.
W ciągu ostatnich trzech lat stosowania TriPlus® Aloe Vera obserwowano gwałtowny rozwój struktury gleby, przy jednoczesnym wzroście rozwoju korzeni roślin i zwiększeniu poziomu mierzonego węgla organicznego. Szerokie badania na glebach wykazały znaczną poprawę biologii gleby, zwłaszcza w odniesieniu do osiągniętego poziomu zawartości węgla i fosforu. Te wyniki są zaznaczone w tabelach na następnej stronie. Dostępność fosforu dla korzeni roślinnych jest ograniczona w glebach kwasowych i alkalicznych, głównie w wyniku tworzenia trudno rozpuszczalnych związków fosforanowych z glinem (Al) i żelazem (Fe) w kwaśnych i wapniach (Ca) w glebach alkalicznych. Poniżej przestawiliśmy przykład ulepszonej struktury gleby i retencji wilgotności w nawożonej hodowli. W porównaniu z nienawożonymi uprawami jęczmienia. Wyższe poziomy zawartości węgla organicznego przekształciły wcześniej nienawożoną glinę. Wyższy poziom składników odżywczych został dostarczony do roślin przez znacznie poprawiony system korzeni.

Po zimie planujemy strategię na nowy sezon i powoli rozpoczynamy zabiegi na polu oraz przygotowujemy niektóre nasiona do sadzenia. Warto już teraz pomyśleć o zbadaniu gleby pod kątem mikro i makro elementów, próchnicy jak i pH. Daje nam to wiedzę jakie kroki wykonać aby otrzymać jak największą efektywność. Na wiele czynników nie mamy wpływu ale możemy zrobić wszystko ze swojej strony aby przygotować się na najgorsze i ocalić uprawy. Odpowiedni dobór nawozów również ma ogromne znaczenie więc zapraszamy do zapoznania się z organicznym nawozem aloesowym, który przeznaczony jest również dla upraw ekologicznych.

Źródła
https://www.ucsusa.org/resources/what-sustainable-agriculture
http://bioecon.iung.pulawy.pl/files/powiazane/bioecon/1.1.15.pdf
https://academic.oup.com/jxb/article/58/2/113/535622
https://swiatoze.pl/susza-to-stres-dla-rolnictwa-i-dla-roslin-wywiad/