Dawkowanie w rolnictwie precyzyjnym

dawkowanie, rośliny, uprawy, praca rąk

Rolnictwo w Polsce stale postępuje, dzięki czemu nowe technologie i rozwiązania stają się coraz bardziej dostępne. Praca rąk zostaje zastąpiona maszynami co ułatwia prowadzenie gospodarstwa i pozwala na zwiększenie produkcji i usprawnienie jej. Daje to większe rezultaty w krótszym czasie. Wiedzą to osoby stosujące rolnictwo precyzyjne bądź interesujące się tym tematem. Zwiększanie wiedzy o nowych technologiach i korzyściach z nimi związanych pozwala na wiele oszczędności. W tym artykule dowiecie się jak wygląda dawkowanie nawozów w rolnictwie precyzyjnym.  

System zarządzania gospodarstwem oparty na informacjach i technologii identyfikuje, analizuje i zarządza zmiennością na polach poprzez prowadzenie praktyk produkcji roślinnej we właściwym miejscu i czasie oraz we właściwy sposób, w celu uzyskania optymalnej rentowności, zrównoważenia i ochrony zasobów ziemi.

rolnik, agro, rolnictwo, rośliny, technologia

Mapa zapotrzebowania

Pierwszym i najważniejszym etapem wdrażania precyzyjnych rozwiązań jest stworzenie mapy dawkowania. Informacja przestrzenna pozwala dobrać zabiegi agrotechniczne. Sprawdzając jakie parametry ma gleba, poznając jej pH, poziom nawodnienia, niedobory mikro i makroelementów, zapotrzebowanie na wapnowanie i nie tylko wprowadzamy dobre praktyki nawożenia i ochrony roślin. Taką praktykę nazywamy zmiennym nawożeniem co oznacza optymalizację dawki nawozu przypisując określoną ilość na dany obszar pola, które zostało wcześniej podzielone na strefy i zbadanie poprzez wykonanie prób glebowych. Dodatkowo stosowane są czujniki do kontroli wilgotności gleby, zdrowia upraw i poziomów odżywiania, dzięki którym można uzyskać długoterminowy dostęp do cennych danych w czasie rzeczywistym. W ten sposób można rozróżniać wzorce i przewidywać zmiany, potencjalne zagrożenia i plony, zarówno w okresie zbiorów, jak i sezonu wegetacyjnego.

Do monitorowania parametrów gleby w czasie rzeczywistym służą konduktometry do skanowania elektromagnetycznego gleby. Pozwalają one określić z bardzo dużą rozdzielczością 280-330 prób/ha zawartości części ilastych w glebie. Dokładnie możemy określić typ i rodzaj gleby – glina, mada, żwir, piasek.
mapa na tablecie, pole, mapowanie, próby glebowe
pole, mapa, skanownie gleby

Ochrona roślin

Zdrowe rośliny to też odporne rośliny. Kiedy dostarczane składniki odżywcze dopasowane są do potrzeb rośliny wytwarzają większą barierę ochronną przeciw grzybom, chorobom i patogenom. Jest to ogromna zaleta, dzięki której możemy obniżyć ilość środków ochrony roślin to potrzebnego minimum.

Nadmierne stosowanie chemikaliów jest jedną z przyczyn wysokiego ciśnienia upraw i gleby. Aby chronić teren przed owadami uszkadzającymi uprawy, rolnicy często przesadzają z użyciem azotu. Oprócz zmniejszenia zrównoważenia środowiskowego terenu, stosowanie chemikaliów jest drogie.

Nawodnienie upraw

Według OECD rolnictwo odpowiada za ponad 70% zużycia wody na całym świecie . Ponieważ świat doświadcza niedoborów wody pitnej, ostrożna dystrybucja na terenach rolniczych jest niezbędna. Przyjmując scentralizowane narzędzia dowodzenia i kontroli, zespoły rolnicze mogą dokładnie określić, kiedy nawadniać dane pole. W rezultacie uprawy są zachowane w lepszym stanie, a ramy zarządzania są społecznie odpowiedzialne.

 

Przenawożone rośliny nie tylko nie rosną odpowiednio ale i negatywnie wpływa na zdrowie jego odbiorców. Zmniejszając dawki nawozów oraz środków ochrony roślin działa korzystnie nie tylko na Twoje gospodarstwo w postaci większych zysków ale i na środowisko. Dotyczy to również wody, która staje się coraz bardziej cenna i należy dbać również o jej rozsądne gospodarowanie. Znając wilgotność gleby jesteśmy w stanie określić jej potrzeby i odpowiednio dostosować jej ilość nie marnując jej. 

Technologia nawożenia

Prace polowe ułatwiają systemy nawigacyjne. Przy zmiennym dawkowaniu warto wspomnieć o technologii równoległego naprowadzanie za pomocą GPS. Już nawet niedrogie rozwiązanie, pozwala nam stworzyć własny system jazdy równoległej do precyzyjnego sterowania maszyną rolniczą o szerokim zasięgu podczas prac polowych, takich jak opryski, nawożenie i ochrona upraw. Więcej informacji na ten temat znajdziecie w poprzednim artykule. 

https://rolnictwoprecyzyjne.eu/blog/system-gps-rownoleglego-prowadzenia/

Źródła:

https://www.downtoearth.org.in/blog/agriculture/why-farmers-today-need-to-take-up-precision-farming-64659  
https://www.e-pole.pl/uprawy/techniki-rolnictwa-precyzyjnego 
https://dzienniknaukowy.pl/planeta/wszystko-co-trzeba-wiedziec-o-rolnictwie-precyzyjnym
https://www.digiteum.com/precision-agriculture-technology/

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *