Wspominaliśmy tam, że pozyskane obrazy kamerą multispektralną są bardzo skutecznym narzędziem do oceny produktywności gleby i analizy stanu zdrowia roślin. Dzięki nim pobrane dane spektralne można odczytywać pod wieloma kątami w zależności od wybranego algorytmu.
Bardzo ważnym zagadnieniem są wskaźniki wegetacji (VI), które oparte na teledetekcji są dość prostymi i skutecznymi algorytmami do ilościowych i jakościowych ocen pokrycia roślinności, wigoru i dynamiki wzrostu, między innymi zastosowaniami.
Zdalne wykrywanie roślinności odbywa się głównie poprzez uzyskanie informacji o odbiciu fali elektromagnetycznej z powierzchni za pomocą czujników. Dobrze wiadomo, że współczynnik odbicia widm świetlnych od roślin zmienia się w zależności od rodzaju rośliny, zawartości wody w tkankach i innych czynników wewnętrznych co pozwala określić ich niedobory, choroby czy inne potrzeby.
Wykrywane informacje o wzroście, wigorze i ich dynamice z roślinności lądowej mogą dostarczyć niezwykle użytecznych informacji do zastosowań w monitorowaniu środowiska, ochronie różnorodności biologicznej, rolnictwie, leśnictwie, miejskiej zielonej infrastrukturze i innych powiązanych dziedzinach. W szczególności tego rodzaju informacje stosowane w rolnictwie stanowią nie tylko obiektywną podstawę (w zależności od rozdzielczości) do makro- i mikrozarządzania produkcją rolną, ale także w wielu przypadkach informacje niezbędne do oszacowania plonów.