Do poboru próbek standardowo używa się laski Egnera, Edelmana, spiralnej, żłobakowej lub szpadli. Jest kilka metod pobierania do wyboru, natomiast najważniejsze jest to aby pobór był staranny, ponieważ od tego zależy dokładność wyników wpłynie na ustalenie odpowiedniego nawożenia.
Aby wykonać pobranie próbki szpadlem musisz wykopać dołek o głębokości 30 cm i odkroić plaster gleby (na pełnej głębokości 30 cm). Następnie umieść pobraną próbkę w pojemniku z napisem warstwa orna. Aby zebrać warstwę podorną powiększ dołek do głębokości 60 cm i pobierz plaster gleby ( z głębokości 30-60 cm), kolejnym krokiem jest umieszczenie tej próbki w pojemniku oznaczonym warstwa podorna.
Laskę Egnera wystarczy wbić w glebę po wystający element, obrócić i wyciągnąć. Pobrana gleba znajdująca się w rowku laski powinna być umieszczona w wiadrze oznakowanym warstwa orna. Następnie wykop dołek na głębokość 30 cm i ponów zabieg. Oznacz próbkę – warstwa podorna. Niektóre Okręgowe Stacje Chemiczno-Rolnicze oferują wypożyczenie laski Egnera. Umożliwia ona w prosty i szybki sposób zebrać materiał do analizy.
Pobieranie próbek laską spiralną, żłobakową i Edelmana nie różni się sposobem pobierania od laski Egnera, jedyne o czym trzeba pamiętać to zachowanie odpowiednich głębokości warstw. Nie posiadają one wystającego elementu wyznaczającego głębokość, którym charakteryzuje się laska Egnera i dlatego trzeba to robić uważnie.