Obawy dotyczące niedoborów wody zaczynają być coraz silniejsze i uzasadnione. Nie powinniśmy stawiać pytania czy zabraknie wody, tylko kiedy i ile nam jej zabraknie. Człowiek powinien postawić większy nacisk na tworzenie i rozwój technologii wspomagających oszczędzanie wody. Bez intensywniejszej retencji i recyklingu wody czeka nas katastrofa.
Różnego rodzaju systemy mikro-nawodnień wspomagają oszczędzanie wody. Jak to dokładnie działa?
Mikro-nawodnienie to najbardziej precyzyjny sposób podlewania roślin. Nie dość, że precyzyjne to oszczędne. Zyskują one popularność zarówno wśród profesjonalnych rolników jak i pasjonatów rolnictwa czy ogrodnictwa. Takie rozwiązanie pozwala zaoszczędzić nawet do 50% wody, w porównaniu do tradycyjnego nawodnienia. Jest to spowodowane ograniczeniem spływu powierzchniowego i strat wody na parowanie. Możliwość podawania rozpuszczonych nawozów (fertygacja) oraz wymienione wyżej argumenty pozwalają stwierdzić, że mikro-nawadnianie to najbardziej funkcjonalna gałąź irygacji.

Rodzaje Mikro-nawodnień:
Nawadnianie kropelkowe – najbardziej ekonomiczny system podlewania roślin. Woda przepływa przez filtr i trafia do rur kroplowych, z nich jest rozprowadzana za pośrednictwem emiterów wprost do gleby. Trafia ona w okolice korzeni z bardzo małą prędkością. Nawodnienie kropelkowe jest stosowane co 1-3 dni, to pozwala na zapewnienie korzystnej wilgotności gleby, w której rozwijają się rośliny. Takie rozwiązanie wymaga niewielkiej ilości wody w porównaniu z innymi metodami. Na 100-200 roślin potrzeba około 40-80 litrów wody dziennie. Zmniejszona ilość wody ogranicza wzrost chwastów oraz wypłukiwania składników odżywczych roślin z gleby. Można podawać w ten sposób nawozy rozpuszczone w wodzie (fertygacja), które trafią wprost do korzeni. Pozwala to na ograniczenie wielu chorób rozprzestrzeniających się za pośrednictwem wody. Jest to metoda nadająca się do każdego rodzaju gleby. System mikro-nawodnienia kropelkowego można łatwo stworzyć samemu, bez konieczności dużych inwestycji.

Mikrozraszanie – system odzwierciedlający naturalne opady. Woda jest rozprowadzana za pomocą rur, pomp i zraszaczy. Średni współczynnik stosowania zraszaczy (mm/h) jest wybierany tak, żeby był niższy niż podstawowy stopień infiltracji gleby. Takie rozwiązanie nadaje się dla większości upraw rzędowych, polowy oraz drzew, a woda może być zraszana na otwartej przestrzeni lub pod zadaszeniem. Nawadnianie natryskowe można dopasować do każdego rodzaju zbocza i odpowiada ono każdemu rodzajowi gleby. Instalacja sieci mikrozraszaczy może być stała (rury zakopane pod ziemią) lub ruchoma (rury lezące na powierzchni ziemi).

W Polsce popularnym rozwiązaniem w kwestii nawadniania były deszczownice. Jednak miały one większe zapotrzebowanie zarówno na wodę jak i na energię. Część rolników z tego powodu szukała innych rozwiązań, zaczęto wprowadzać mikro-nawodnienia. Straty wody przy takich rozwiązaniach są niewielkie, wynoszą zaledwie 2-3%. Równomierność nawodnienia wynosi około 90-95%. Zużycie 20-25% energii zużywanej przez deszczownice. Mikro-nawodnienia poza dobrą wydajnością oraz precyzją umożliwiają podawanie nawozów rozpuszczonych w wodzie. Ogranicza to zapotrzebowanie na siłę robocza, ale także wspiera rozwój plonów.
Człowiek korzysta z zasobów przyrody od wieków, nie sądziliśmy jednak, że woda może się skończyć. Powinniśmy zacząć zwracać większą uwagę na jej marnowanie. Liczba ludności rośnie, zapotrzebowanie na żywność również. Czas sięgnąć po ekologiczne, ekonomiczne rozwiania. Mikronawodnienia są stosunkowo tanie a efekty używania ich mogą zaskoczyć. Zróbmy krok w lepsze, wydajniejsze jutro.
Źródła:
- chrome-extension://efaidnbmnnnibpcajpcglclefindmkaj/https://kvkchandel.in/wp-content/uploads/2018/12/Micro-Irrigation.pdf
- https://pl.frwiki.wiki/wiki/Micro-irrigation
- chrome-extension://efaidnbmnnnibpcajpcglclefindmkaj/https://yadda.icm.edu.pl/yadda/element/bwmeta1.element.agro-article-61b2eabb-e5fa-4f6f-8495-a73d86d5e5d2/c/125-132.PDF