Nawigacja rolnicza gps – wsparcie dla ciągników i innych maszyn rolniczych

Globalny system pozycjonowania (GPS) i system informacji geograficznej (GIS) to technologie, które zmieniły przemysł rolny, są one teraz dostępne w telefonach komórkowych i tabletach. Dodatkowo wystarczy nie drogie urządzenie wspomagające i już jesteśmy w stanie usprawnić swoje gospodarstwo.

System GPS

Rolnictwo dzisiaj jest zaawansowane technologicznie. Wielu naukowców zajmujących się badaniami rolniczymi współpracuje z systemem obserwacji Ziemi National Aeronautics and Space Administration (NASA) . EOS to seria satelit spoglądających w dół na naszą planetę, dokonujących obserwacji klimatu, powierzchni ziemi, biosfery, stałej Ziemi, atmosfery i oceanów. Te satelity pomagają rolnikom badać pola pod kątem uszkodzeń upraw, mapować warunki glebowe i szukać zmian w środowisku, które mogą mieć wpływ na rolnictwo.

Dokładność globalnego systemu pozycjonowania również pozwala rolnikom opracowywać mapy gospodarstw z dokładnymi lokalizacjami dróg, areałami obszarów gospodarstw, odległościami między interesującymi miejscami. Ponadto GPS pozwala hodowcom precyzyjnie nawigować do różnych określonych miejsc na tym samym polu, za każdym razem, w celu pobrania próbek gleby lub monitorowania warunków zwierząt lub upraw

Większość systemów GPS ma już zainstalowaną częstotliwość aktualizacji, która jest w stanie zarządzać wymaganiami systemowymi systemu GPS, jednak możesz wziąć pod uwagę fakt, że wraz z rozwojem technologii i postępami w dziedzinie rolnictwa precyzyjnego rozmiary i informacje stają się bardziej szczegółowe, bardziej dokładne i większe. 

Nawigacja na polu

Nie każdy ma środki na autonomiczny ciągnik, o  którym wspominaliśmy w poporzednim artykule https://rolnictwoprecyzyjne.eu/blog/autonomiczna-przyszlosc-rolnictwa/, natomiast jest tańsza alternatywa, dzięki której znani producenci wychodzą naprzeciw oczekiwaniom oferując systemy GPS montowane na ciągnik.

case, rolnictwo, maszyna rolnicza, maszyna autonomiczna
Źródło: CNH Industrial / Case IH

System GPS pozwala na prowadzenie ciągnika z podpiętymi maszynami po równoległych pasach, nawet jeżeli nie zostały wyznaczone ścieżki technologiczne. Operator nie musi skupiać się na tym, jak porusza się maszyna. Można pracować w nocy, w czasie mgły, w dużym zapyleniu i być pewnym, że siew będzie wykonany z precyzją do 2 cm, bez zakładek i pustych miejsc.

System GPS będzie musiał być podłączony do maszyny, na której zamierzasz go używać. Jeśli system GPS jest dostarczany tylko z jednym monitorem dla jednego pojazdu, upewnij się, że można łatwo przenosić z jednego pojazdu rolniczego do drugiego w razie potrzeby.

Niektóre systemy GPS wymagają umieszczenia bezpośrednio z przodu pojazdu, a inne z tyłu lub na dachu. Co więcej, niektóre mogą być trzymane pod osłoną, w kabinie. Ważne jest aby sprawdzić, czy rozważane systemy GPS są kompatybilne z maszynami, które planujmy używać. Warto również zastanowić się, ile czasu mają maszyny rolnicze, które posiadamy zanim prawdopodobnie będą wymagać wymiany na nowe modele. Jeśli wymiana ma się odbyć w najbliższej przyszłości,  polecamy rozważenie takiego system GPS, który można łatwo dostosować do nowych maszyn oraz tych, które się aktualnie posiada.

W przeciwieństwie do skomplikowanych, specjalnie zaprojektowanych kontrolerów elektronicznych, te technicznie małe urządzenia mogą uruchamiać wiele programów, które można pobrać i zaktualizować w ciągu kilku minut.

Technologia GPS została wykorzystana przy opracowywaniu opryskiwaczy i ciągników autopilota, które nie wymagają żadnego kierowcy. Taka technologia jest ważna w rolnictwie, ponieważ promuje lepsze i bardziej wydajne praktyki rolnicze. Na przykład ciągniki i opryskiwacze autopilota są wyposażone w systemy śledzenia, które eliminują błędy ludzkie, a na koniec oszczędzają paliwo i sprzęt. Posiadając czujnik nawigacji montowany np. na dach ciągnika można osiągnąć miarodajne rezultaty, gdzie precyzja jest wysoka i nie dochodzi do błędów. Natomiast jest jedna duża różnica pomiędzy ciągnikiem z nawigacją a autonomicznym ciągnikiem – w większości przypadków potrzebny jest kierowca w kokpicie, który nadzoruje prace.

Jednym z wyzwań, przed którymi stoją obecnie rolnicy, jest potrzeba zaspokojenia siły roboczej. Rosną koszty pracy, co wymaga lepszych podejść w celu zapewnienia niższych kosztów pracy. Wprowadzenie kombajnów i sadzarek upraszcza ten proces. Produkcja i czas to jedne z ważnych elementów rolnictwa. Dlatego ważne jest, aby sadzić wcześnie, zbierać na czas, a także zapewnić, aby plony były przechowywane we właściwym czasie. Zastosowanie nowoczesnych technologii w rolnictwie gwarantuje, że rolnicy produkują ogromne ilości żywności w możliwie najkrótszym czasie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *