Opryski dronami w Polsce

 W trakcie panelu poruszono takie tematy jak opłacalność wykorzystania dronów do oprysków. W tej dziedzinie jako specjalista miał okazję wypowiedzieć się P. Profesor Chojnacki.  Wyjaśnił, że przeliczamy na zyski nie jest zadaniem prostym do sklasyfikowania.  Wszystko zależy, czy patrzymy na koszty ekonomiczne, zdrowie czy ochronę środowiska rolniczego? Pod jakimkolwiek kątek byśmy nie spojrzeli, to wykonanie tego zabiegu będzie zależnie od sytuacji mniej lub bardziej opłacalne. Drony możemy zastosować w sytuacjach, kiedy nie jest możliwe użycie opryskiwacza lub jest to nie opłacalne. Dron może być wykorzystany w sytuacji, gdy uprawa jest zbyt wysoka do użycia metody tradycyjnej lub warunki glebowe uniemożliwiają wjechanie ciężkiego sprzętu. Wykonując opryski za pomocą bezzałogowych statków powietrznych mamy dowolność w wyborze opryskiwanego miejsca. Nie jesteśmy uzależnieni od ścieżek technologicznych. Zwiększa to precyzję i ekonomię w leczeniu roślin. Wykonujemy opryski tylko w miejscu występowania patogenu, tradycyjny opryskiwacz nie daje nam takich możliwości. Kolejna kwestia to zdrowie operatora. Osoba obsługująca drona nie jest narażona na wdychanie szkodliwych, chemicznych substancji, co może się wydarzyć podczas tradycyjnych oprysków. Jeśli chodzi o zanieczyszczanie środowiska to drony nie będą robiły tego bardziej niż opryskiwacz. Im niżej wykonujemy zabieg, tym mniej środków chemicznych zostanie wzniesionych. Dron umożliwia ograniczenie wysokości lotu, więc ograniczamy również zanieczyszczanie środowiska. Niestety nie przeprowadzono jeszcze badań co do opłacalności wykonywania zabiegów opryskiwania za pomocą bezzałogowych statków powietrznych, natomiast nie trudno zauważyć ich wielofunkcyjność, bezpieczeństwo oraz wygodę użycia.

Miał również okazję się wypowiedzieć Pan Janos Koromi, który ma bogate doświadczenie w wykorzystywaniu dronów opryskowych na Węgrzech. Tam rynek oraz regulacje są bardziej rozwinięte co przekłada się na znaczne korzyści dla lokalnych rolników. Kraje wprowadzające możliwość oprysków dronami powinny ze sobą współpracować Co umożliwiłoby to szybsze wprowadzenie przepisów regulujących wykorzystanie bezzałogowych statków powietrznych w rolnictwie na terenie całej UE.

          Zwrócono również uwagę na fakt używania w dronach ślniej skoncentrowanych środków niż tradycyjny opryskiwacz. Daje to większą skuteczność, lecz wiąże się z ryzykiem kontaktu z substancją podczas obsługi samego bezzałogowca. Z tego powodu konieczne jest ustalenie szczegółowych przepisów umożliwiających opryski z zachowaniem bezpieczeństwa środowiska i operatora.

W jaki sposób wyglądają obecne przepisy stosowania środków ochrony roślin za pomocą dronów w Polsce? Pan Rafał Kołodziejczyk z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi opowiedział nam co można, a czego nie można. Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami (stan na 3 listopada 2022r) wykonywanie takich zabiegów musi być dostosowane do wymogów integrowanej ochrony roślin, znaczy to, że unikamy stosowania środków ochrony roślin. Nie jesteśmy natomiast w stanie całkowicie ich wykluczyć. Powinniśmy stosować jak najmniejsze, precyzyjne ilości. Używanie dronów opryskowych nie jest zabronione, jedynym warunkiem jest użycie zarejestrowanego środka. Jednak obecnie w Polsce nie mamy żadnych zarejestrowanych chemicznych środków ochrony roślin. W takiej sytuacji pozostają nam środki biologiczne, które można stosować przy użyciu sprzętu agrolotniczego bez konieczności rejestracji.  Co w przypadku konieczności użycia środków chemicznych? Producent powinien ubiegać się o rejestrację środka. Zostanie on sprawdzony pod względem bezpieczeństwa dla środowiska jak i człowieka. Użycie preparatu wymaga również odpowiedniego przeszkolenia operatora i prowadzenia ewidencji zabiegów podobnie jak ma to miejsce obecnie dla metod tradycyjnych. Czy przepisy zostaną zmodernizowane w niedalekiej przyszłości? Wymagania dotyczące użytkowania sprzętu agrolotniczego zostały opisane w ustawie o środkach ochrony roślin. Znajdziemy w niej informacje w jaki sposób mamy możliwość użycia konkretnego środka. Aby zmodernizować te przepisy musimy zapoznać się z rozporządzeniem w sprawie zrównoważonego stosowania środków ochrony roślin. W artykule 20 tego rozporządzenia ( https://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/?uri=CELEX:52022PC0305 ) mamy informacje dotyczące oprysków za pomocą dronów. Obecnie trwają prace nad aktualizacją tych przepisów i każda z zainteresowanych osób może zgłosić swoje uwagi, spostrzeżenia oraz dowody, aby wpłynąć na zmianę przepisów dotyczących stosowania środków ochrony roślin za pomocą bezzałogowego statku powietrznego. Zachęcamy Państwa do zgłaszania swoich zastrzeżeń, ponieważ opryski za pomocą dronów wykonywane w sposób odpowiedzialny i bezpieczny, są przyszłością rolnictwa. 

          Jeśli chodzi o stosowanie nawozów za pomocą dronów to Pan Karol Kucharski z Ministerstwa Rolnictwa i rozwoju Wsi przytoczył obowiązujące przepisy: Ustawę o nawozach i nawożeniu, program azotanowy oraz prawo wodne. Te przepisy nie ustalają szczegółowo zastosowania dronów do nawożenia, nie jest to zabronione. Możemy stosować nawozy ciekłe lub sypkie pod warunkiem, że są dystrybuowane w dawce i terminie przewidzianym przez ustawodawcę.

Pan Janos wspomniał, że coraz większe platformy pojawiają się na rynku. Jak wygląda kwestia użytkowania drona o wadze 25 kg lub większej? Możemy korzystać z takich urządzeń czy kategorycznie nie? Na ten temat wypowiedział się Pan Pawłem Szymańskim, Dyrektor departamentu bezzałogowych statków powietrznych Urząd Lotnictwa Cywilnego. Loty dronami są uregulowane przez przepisy Unijne i nieco różnią się one w zależności od kraju. Operacje opryskowe odbywają się na niewielkich wysokościach i na nie zaludnionym terenie więc ryzyko takich operacji jest znikome. Dzięki temu mamy możliwość użytkowania platform o wadze 25kg+. Jednak przeprowadzenie takiej operacji wymaga odpowiednich uprawnień oraz przeszkolenia operatora, a także uzyskania zgody od prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego. To się wiąże z koniecznością złożenia odpowiedniej dokumentacji, przeprowadzeniem analizy ryzyka itd. Z prawnego punktu widzenia jest to możliwe używanie dronów opryskowych o wadze 25+ kg.

                          Jaka przyszłość czeka drony wykorzystywane w rolnictwie?

Najpewniej będziemy szli w kierunku pełnej automatyzacji. Drony, które nie potrzebowałyby operatora to zapewne niedaleka przyszłość. Obecne rozwiązania już ułatwiają pracę człowieka, gdy zostaną zarejestrowane odpowiednie środki ochrony roślin opryski staną się bardziej ekonomiczne. Sprzęt agrolotniczy staje się w Polsce coraz bardziej popularny. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą dronów opryskowych oraz obserwowania strony. Wiosną 2023 roku rozpoczniemy cykl szkoleń z wykorzystania dronów rolniczych w tym dronów opryskowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *