Każdy Rolnik wie co to znaczy walczyć ze szkodnikiem. Jest to trudne zadanie i nie zawsze przynosi skutek. Dlatego też warto go poznać bliżej aby jak najskuteczniej reagować na jego działanie. Obecnie dużym problemem jest stonka ziemniaczana o której dowiesz się więcej w tym artykule.
Stonka ziemniaczana ( Leptinotarsa decemlineata ) jest zdecydowanie największym szkodnikiem zarówno dla hodowców w przydomowych ogródkach, jak i komercyjnych producentów. Wychodzą na powierzchnię gdu temperatura wynosi od 16-26 stopni C. Po wykluciu się jaja larwy wyrządzają większość szkód roślinom ziemniaka. Każda samica może złożyć do 25 jaj za jednym razem! Przez co ich liczba może wzrosnąć w niesłychanym tempie. Pokazuje to, że najlepszą bronią do radzenia sobie z tym szkodnikiem jest czujność i szybkość ze względu na szybko rosnąca populację.
Zagrożone rośliny:
Stonka ziemniaczana - cykl życia
Cykl życiowy stonki zaczyna się od dorosłego osobnika w stadium zimowania, które może trwać nawet 30 dni. Pojawiają się na wiosnę wychodząc z ziemi, w której zimowały. Ich pożywieniem są świeżo wykiełkowane rośliny, w których się krzyżują. Wtedy też powodują największe szkody. Równie niebezpieczne dla roślin są również w larwy z pokolenia letniego.

Zimujące dorosłe osobniki intensywnie żywią się przez 5 do 10 dni przed kryciem i produkcją jaj. Dolna część liścia jest idealna na składanie jaj przez samice stonki ziemniaczanej, ponieważ ta powierzchnia jest ona chroniona przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych. Dorosłe samice składają ponad 300 jaj w ciągu 4 do 5 tygodni. Natomiast jaja wykluwają się w ciągu 4-10 dni, w zależności od warunków (temperatura i wilgotność). Po wykluciu larwy mogą przemieszczać się na krótkich dystansach w obrębie skorupy ziemniaka.
Stonka ziemniaczana przechodzi 4 stadia larwalne, które trwają łącznie 21 dni. W tym czasie żywią się nieprzerwanie liśćmi, zatrzymując się tylko podczas linienia. Larwy spadają z roślin i zakopują się w glebie, gdzie budują kuliste komórki i przekształcają się w żółtawe poczwarki. Trwa to od pięciu do 10 dni. Istnieje od jednego do trzech pokoleń rocznie, w zależności od szerokości geograficznej. Dodatkowo są uodpornine na strs biotyczny i abiotyczny o którym mówiliśmy w poprzednim artykule: https://rolnictwoprecyzyjne.eu/blog/stres-abiotyczny-i-biotyczny-roslin-a-wydajnosc-upraw/
Największe szkody w uprawie ziemniaków może powodować od czerwca do sierpnia. W skrajnych przypadkach straty spowodowane obecnością stonki ziemniaczanej mogą przekroczyć nawet 80% wielkości plonu.
Jak chronić rośliny przed tym szkodnikiem?
Leczenie stonki ziemniaczanej w ogrodach przydomowych może być trudnym zadaniem. Użyj kombinacji różnych taktyk zwalczania szkodników, aby zmniejszyć liczbę chrząszczy ziemniaczanych.
Utrzymaj swój ogród w czystości
Kiedy stonki ziemniaczane po raz pierwszy pojawią się na wiosnę, będą szukać innych żywicieli przy braku roślin ziemniaka. Oczyść chwasty, takie jak psianka i mielona wiśnia w pobliżu ogrodu, ponieważ chwasty te mogą działać jako potencjalne źródło pożywienia.
Posadź wcześniej dojrzewające odmiany roślin
Posadź odmianę wcześnie dojrzewającą, aby uniknąć większości szkód spowodowanych przez dorosłe osobniki pojawiających się w środku lata. Sprawdź katalogi nasion dla odmian, które dojrzewają w mniej niż 80 dni.
Płodozmian
Nie hoduj ziemniaków w tym samym miejscu rok po roku. Dorosłe osobniki chrząszcza zimują w glebie, dzięki czemu sadząc w tym samym miejscu dajesz im łatwy dostęp do roślin.
Zbieraj chrząszcze z roślin
Zbieranie stonek w małych ogrodach może być skuteczne. Dorosłe osobniki należy wrzucać do wody z mydłem, która unicestwia je.
Użyj odkurzacza
Istnieją specjalne odkurzacze wciągające szkodniki, natomiast w tym zadaniu sprawdza się również standardowy odkurzacz.
Opryski
Aby zwalczyć tego szkodnika można również zastosować opryski, które aby były skuteczne należy wykonać 2-3 razy w ciągu sezonu. Kiedy owady wychodzą na wiosnę budząc się z zimowego snu jest to najlepszy moment na pierwszy oprysk. Oczywiście zawsze należy stosować się do zaleceń producenta środka opryskowego. Zanim zastosujemy oprysk należy upewnić się, ze mamy doczynienia ze stonką ziemniaczaną. Dorosły osobnik ma charakterystyczny wygląd i trudno go pomylić, natomiast już poczwarka wygląda podobnie do larwy biedronki. Może się ona okazać pomocna w walce z mszycami, którym przyjrzymy się w kolejnym artykule.
Upewnij się, że warzywo, które chcesz leczyć, znajduje się na etykiecie pestycydu, którego zamierzasz użyć. Pamiętaj także o przestrzeganiu liczby dni między stosowaniem pestycydów a terminem zbioru plonów.
Wykrywanie położenia szkodników za pomocą drona
Przy znacznych zniszczeniach połaci pola można określić położenie szkodnika. Umożliwia to punktowe reagowanie w przypadku dużych arałów. Bezzałogowy statek powietrzny (dron) wykonuje nalot zbierając informacje o stanie zdrowia roślin co pozwala na zebranie wielu istotnych informacji i pozwala na szybką reakcję. Uszkodzenie liści i roślin wywołane przez stonki ziemniaczane są nieprzewidywalne i pojawiają się bardzo szybko. Dlatego duży zasięg badania jest doskonałym rozwiązaniem do wczesnego wykrywania szkodnika. Dane z satelity nie zawsze zawierają informację na temat naszego pola np. przez zachmurzenie gdzie w Polsce rocznie wynosi średnio aż 70 % ! Natomiast dron takich problemów nie ma, dzięki czemu skutecznie i szybko zbiera dane do analizy.