System GPS równoległego prowadzenia

nawożenie, pole, maszyna rolnicza, rozrzutnik

Rolnictwo precyzyjne opiera się na dokładnych i zaplanowanych zabiegach, które umożliwiają nowe technologie. Ich popularność i dostępność stale rośnie, ponieważ Rolnicy przekonują się do nich. Bez użycia nowoczesnych rozwiązań dokładność jest zależna od umiejętności operatora, natomiast przy zastosowaniu systemu równoległego naprowadzania zabiegi są bardziej precyzyjne dzięki matematycznym wyliczeniom. Producenci rolni mają duży wybór od tanich rozwiązań po te droższe charakteryzujące się większą ilością opcji. Aby wprowadzić do swojego gospodarstwa nowoczesne technologie cyfrowe, bardzo dobrym pomysłem jest rozpoczęcie od systemu równoległego prowadzenia ciągnika.

pole, orka, rolnictwo, system gps, system równoległego prowadzenia

Jakie korzyści daje system prowadzenia równoległego

Wykorzystanie technologii GPS jest szeroko wykorzystywana w wielu dziedzinach życia od użytku domowego po transport czy rolnictwo. W gospodarstwach gdzie ważnym aspektem dla zysku jest dokładność zabiegów i skrupulatność idealnie sprawdzi się nawigacja GPS. Co zyskujesz?

  • Jazda po równoległych, prostych liniach bez odchyłów nie będzie już problemem, dzięki czemu pozwoli to na wydajne wykorzystanie terenu. Zakrywanie pominiętych miejsc oraz zakładki dadzą oszczędności.
  • Układanie tras uwzględniając nierówny teren pola
  • Optymalizacja czasu pracy
  • Oszczędność pieniędzy na naprawy ciągników, z racji tego że podczas tworzenia tras za pomocą systemu nawigacji GPS wyzyko uszkodzenia specjalistycznego sprzętu przez chociażby naturalną przeszkodę zmniejsza się. Dodatkowo zużywana jest mniejsza ilość paliwa.
  • Precyzja wykonywanych zabiegów (nawet do 1 cm co jest zależne od rodzaju systemu)
  • Pracę można wykonywać nawet w trudnych warunkach
  • Precyzyjny oprysk
  • Dokładne nawożenie
  • Równomierny wysiew

System automatycznego prowadzenia umożliwia dokładne pozycjonowanie maszyny na lini jezdnej. Przy zakrętach czy przeszkodach zachowane są najkrótsze odległości od sąsiedniej lini. Poziom skomplikowania rośnie kiedy przyczepa ciągnięta za maszyną rolniczą musi podążać za krzywą. Jeśli pole ma zbocza czy nierówności muszą zajść bardziej zaawansowane obliczenia matematyczne próbujące zrekompensować komplikację terenu.

Rodzaje rozwiązań do prowadzenia równoległego

Już nawet niedrogie rozwiązanie, pozwala nam stworzyć własny system jazdy równoległej do precyzyjnego sterowania maszyną rolniczą o szerokim zasięgu podczas prac polowych, takich jak opryski, nawożenie i ochrona upraw. Najnowsze ciągniki posiadają wbudowane systemy naprowadzania, natomiast co z maszynami które takiego rozwiązania nie posiadają? Wystarczy antena do sygnału GPS, wiązka kabli zasilających oraz specjalistyczny wyświetlacz a w niektórych rozwiązaniach smartfon czy tablet. Urządzenie to można zamontować do każdego ciągnika i konfiguracja też nie trwa długo. Rozróżniamy systemy manualne i automatyczne. W systemie manualnym operator informowany jest o potrzebie korekcji trasy, musi też kontrolować przeszkody w czasie rzeczywistym. Przy automatycznym systemie jak sama nazwa wskazuje w pełni zautomatyzowanym zyskujemy bardzo wysoką precyzję i wygodę co wpływa na wyższą cenę tego rozwiązania,

Dokładność systemów

Jakość i rodzaj sygnału korekcyjnego ma ogromny wpływ na precyzję pracy maszyny. Wyróżniamy:

Podstawowy GPS – nie posiada korekty różnicowej co oznacza dokładność 2-5m. Systemy satelitarne, które obejmuje: GPS, Glonass i Galileo.
Różnicowy GPS – jest bezpłatnym sygnałem korekcyjnym dostarczanym przez systemy satelitarne Egnos i WAAS  z dokładnością przejazdu do przejazdu 30 cm (używaną przez większość systemów naprowadzania z paskiem świetlnym).
Wysokowydajny różnicowy GPS – dokładniejsze sygnały korekcyjne oparte na subskrypcji, oferujące dokładność między przejazdami od 15 do 2,5 cm, w zależności od precyzji ilości, jakiej potrzebuje kupujący.
RTK jest najdokładniejszym i najbardziej spójnym sygnałem korekcyjnym z powtarzalną dokładnością do 2,5 cm lub mniej. Aby uzyskać dostęp do innych, wymagana jest stacja bazowa lub abonament.
Większość producentów ma własne sieci i istnieje szereg niezależnych opcji. Sygnał może być przesyłany na niewielkie odległości za pomocą sygnału radiowego i znacznie dalej przy użyciu mobilnego Internetu.
rośliny, eko, sadzenie
Zastosowanie technologii z GPS umożliwia maksymalizację produkcji żywności przy bardziej efektywnym wykorzystaniu zasobów, bez strat i szkód dla środowiska naturalnego. Dotyczy to wszystkich zabiegów, ale największe korzyści osiąga się podczas precyzyjnego nawożenia i stosowania środków ochrony roślin. 

Źródła:

https://www.fwi.co.uk/machinery/technology/buyers-guide-retrofit-entry-level-guidance-systems

https://www.e-pole.pl/uprawy/techniki-rolnictwa-precyzyjnego

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *