Próby glebowe - w jakim celu się je przeprowadza?

Rolnictwo precyzyjne wymaga poznania właściwości gleby, którą uprawiamy. Dlatego od lat zajmujemy się różnymi metodami pobierania próbek gleby. Dzięki nim otrzymujemy niezwykle cenne informacje, które pozwalają odpowiedzieć na wiele bardzo istotnych pytań.

Metody pobierania próbek gleby

 

Istnieje kilka sposobów pozyskania danych na temat rodzaju i jakości ziemi uprawnej. Najbardziej uniwersalną jest analiza chemiczna. Obecnie stosuje się różne metody pobierania próbek gleby. Najprostszym jest szpadel. Wystarczy wówczas wykopać dołek o głębokości 20 cm i z profilu odkroić plaster gleby. Tak odłożoną próbkę należy oznaczyć jako warstwę orną. Następnie powiększamy dołek o kolejne 20 cm i z tej głębokości pobieramy kolejną próbkę – warstwę podorną. Kolejne metody wymagają specjalistycznych narzędzi. Możemy do tego wykorzystać laskę Egnera, czy laskę żłobakową. W pierwszym przypadku urządzenie posłuży nam do pobrania warstwy ornej. Aby dostać się do podornej, musimy wykopać szpadlem dołek i ponownie użyć laski. W przypadku laski żłobakowej dodatkowe narzędzia nie będą nam potrzebne.

Pobieranie próbek gleby – usługi na najwyższym poziomie

Próby glebowe można też wykonać z użyciem laski spiralnej i laski Edelmana. Te urządzenia obracamy wbijając w glebę na dokładnie tych samych głębokościach. Pobieranie próbek glebowych jest bardzo ważnym krokiem do lepszego poznania właściwości ziem uprawnych. Ich przebadanie umożliwia bowiem poznanie jej struktury, zasolenia, wilgotności, czy zawartości substancji organicznych. Posiadanie takiej wiedzy daje nam ogromne możliwości. Możemy bowiem dostosować sposób nawożenia do potrzeb uprawy. Pobieranie próbek gleby jest więc niezbędnym typem usługi dla rolnictwa precyzyjnego. Warto w tym temacie zaufać specjalistom. Nasza firma pomoże Ci w kompleksowej modernizacji gospodarstwa rolnego. Dzięki nam Twoje koszty zostaną pomniejszone, a plony i zyski będą większe. Nie zwlekaj więc i skontaktuj się z nami. Pomożemy Ci dołączyć do grona świadomych i nowoczesnych rolników.

„Instytut Rolnictwa Precyzyjnego” Sp. z.o.o.

ul. Żółkiewskiego 37/41/82
87-100 Toruń

NIP: 8792716786
REGON: 38462265200000